Strona główna    Kontakt
Nasza Szkoła
Aktualności
Z Życia Szkoły
Grono Pedagogiczne
Dla Rodziców
Dla Uczniów
Komunikaty
Nasza Gazeta
Dokumenty
Linki

11 listopada – Dzień Niepodległości

Niepodległość – trudne słowo. Może ono znaczy,
coś ważnego w naszym życiu. Kto mi wytłumaczy?
Tak to słowo – bardzo ważne. Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
Ptaka szczęśliwego.

                  To już bardzo dawna historia, kiedy Polska utraciła niepodległość. Trzej sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria zawarły między sobą sojusze i dokonały rozbiorów naszego kraju. Było to w 1772, 1793 i 1795 roku. W 1795 roku państwa rozbiorowe, które ostatecznie zniszczyły dawną Rzeczpospolitą, poprzysięgły uroczyście, że nawet nazwę ,,Polska” na zawsze wymażą z historycznych dokumentów.

             Mimo, że Polskę wymazano z mapy świata, nie wymazano jej z serc.

 O Polsko, święte Twe imię
po cichu i po kryjomu
z trwogą za siebie i innych
szeptano w ojców mych domu.

   Prawdziwie jakieś nieprawdy
opowiadano o Tobie –
mówiono, że jesteś święta,
mówiono, że leżysz w grobie.

        Rok 1830 na nowo rozpalił nadzieje Polaków. W noc listopadową ruszyli młodzi kadeci pod wodzą Piotra Wysockiego na Belweder. Był to początek powstania listopadowego. Kolejny zryw niepodległościowy zakończył się niepowodzeniem.

           Na emigracji czyniono przygotowania do walk wyzwoleńczych. Zaowocowało to powstaniem krakowskim w 1846 roku, niestety stłumionym. W roku 1863 wybuchło powstanie styczniowe, które także zakończyło się klęską. Wielu ludzi oddało wówczas życie za marzenia o wolnej Polsce.

        W 1914 roku wybuchła pierwsza wojna światowa. W sercach Polaków zapłonęła nadzieja na odzyskanie niepodległości. Pierwsza wojna światowa zakończyła się klęską państw zaborczych. 10 listopada 1918 roku z ponad rocznego internowania w Magdeburgu wraca do Warszawy Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 roku zakończyła się pierwsza wojna światowa. W tym dniu Rada Regencyjna w Warszawie przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę.

               O tych ważnych dla Polski i Polaków wydarzeniach przypomniała klasa VI Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią, p. Barbarą Moskalczyk.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.


Nasza szkoła | Aktualności | Z Życia szkoły | Grono Pedagogiczne
Dla Rodziców | Dla uczniów | Komunikaty | Nasza Gazeta
Dokumenty | Linki

Stronę odwiedzono Liczniki internetowe razy