WESELE W BRONOWICACH – WYJĄTKOWYM WYDARZENIEM W RADOMYŚLU WIELKIM
10 IX 2019r. w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim Zespół Teatralny „Gest” ze Szkoły Podstawowej w Zdziarcu zaprezentował widowisko „Wesele w Bronowicach”, zapoczątkowując obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości. 30-osobowa grupa teatralna zainspirowana dramatem Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” przedstawiła w niezwykle sugestywny sposób ważne wydarzenia narodowe – od powstania kościuszkowskiego po odzyskanie niepodległości w 1918 r. Na scenie pojawili się aktorzy w krakowskich strojach Chochoł, Róża – Ojczyzna oraz chłopi z kosami. Piosenką, tańcem oraz oryginalnymi układami pantomimicznymi młodzi aktorzy trafili do serc swoich odbiorców. Młodzi aktorzy przenieśli publiczność w czasy poprzedzające wolność i niepodległość Polski. W zadumie i z wielkim skupieniem zebrani podziwiali piękne stroje, talent młodzieży i pomysłowość reżysera spektaklu. Podczas przedstawienia kilkukrotnie publiczność ze łzami w oczach biła gromkie brawa. Nie zabrakło w występie wspomnień o bohaterach, którym dziś Polska zawdzięcza wolność. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami, na stojąco nagrodziła członków zespołu! Najstarsi mieszkańcy Radomyśla Wielkiego nie pamiętają takiej frekwencji podczas prezentowanych dotychczas akademii środowiskowych. Oklaskiwano również chór „Echo” prowadzony przez znanego dyrygenta Piotra Masłyka, który zaprezentował pieśni patriotyczne.
„Wesele w Bronowicach” nie było pierwszym widowiskiem teatralnym grupy „Gest”, która zapoczątkowała swoją działalność przedstawieniem „Poezjo, rozbudź ducha narodu”, nawiązującym do czasów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Widowisko to również spotkało się z ze sporym aplauzem publiczności w Radomyślu Wielkim i w mieleckiej Kanie. Zespół „Gest” przygotowuje się do realizacji kolejnych spektakli i widowisk. Opiekunami grupy są panie: Bożena Rajska i Jolanta Laska, pracujące przy dużym wsparciu miejscowych nauczycieli oraz inspirującego do działania Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zdziarcu Piotra Masłyka.
Marek Grechuta śpiewał, że historia, mowa i sztuka muszą trwać, by mógł wciąż kwitnąć kraj. Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom miasta i gminy za przybycie na lekcję historii, mowy i sztuki. Wioletta Wydro