20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej racji 9 czerwca 2022 roku do naszej Szkoły przybyła miejscowa pszczelarka, pani Maria Chmura, która nie tylko opowiedziała nam o życiu i zwyczajach tych pięknych owadów, ale także przywiozła ze sobą ul i całe jego oprzyrządowanie: m.in. ramki z węzą zawierające pyłek kwiatowy, podkurzacz oraz strój.
Najpierw obejrzeliśmy filmik, który zawierał podstawowe wiadomości o pszczelej rodzinie, a potem popłynęła cała opowieść… Są trzy rodzaje pszczół: królowa, trutnie i robotnice. Królowa żyje około 5 lat, trutnie – 50 dni, zaś robotnice dożywają do 30 dni. Robotnice zajmują się zbieraniem pyłków kwiatów, pracują w ulu. Podczas jednej wyprawy zbierają nektar z 50 – 100 kwiatów. Zadaniem trutnia jest tylko zapłonienie królowej, ona z kolei znosi jaja i ogólnie wszystkim zarządza. Czasem zdarzy się, że w ulu są dwie królowe wówczas albo ze sobą rywalizują i jedna z nich ginie, albo jedna z nich zabiera część roju i zakłada nową rodzinę. Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańca. Pszczoły zbierają nektar, a pszczelarz z uzyskanego produktu robi m.in różne miody np. lipowy, rzepakowy, wielokwiatowy.Każdy plaster jest jednak pokryty specjalną warstwą ochronną i najpierw należy go zeskrobać. Potem plastry wkłada się do wirówki, gdzie jest oddzielany miód. Później tylko przelanie go przez sitko, a po odstawieniu wlewany jest do słoików. Są także kwiaty, które są trujące dla pszczół np. kwiaty kasztanowca.
Bardzo ważnym przesłaniem pani Marii było to, by każdy uczeń zapamiętał, iż NIE WOLNO OPRYSKIWAĆ PÓL DO GODZINY 17.00, GDYŻ ZABIJA ON LATAJĄCE PSZCZOŁY. Wieczorem pszczoły nie oddalają się już tak daleko w poszukiwaniu nektaru. Powinno się także sadzić rośliny miododajne i stawiać poidełka dla pszczół i innych owadów.
Gabriela Chmura, Anna Kowalska, Magdalena Żytniak, Mateusz Krzystyniak