Zbliża się Majówka i ważne święta
2 Maja, 3 Maja
więc nie zapomnijmy wywiesić flagi
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004r. Data nie została wybrana przypadkowo. W PRL w tym dniu zdejmowano pośpiesznie flagi państwowe po Święcie Pracy 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze PRL Święta Konstytucji 3 Maja. Za „biało-czerwoną” wywieszoną 3 maja można było dostać mandat od milicjanta.
2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych precyzuje właściwe kolory, które są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Wynika z nich, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to karmazyn, czyli ciemna czerwień.
231 lat temu, 3 maja 1791r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.
Piotr Masłyk
Sukcesy szkoły
Szkoła Podstawowa w Zdziarcu liczy zaledwie 62 uczniów, a osiąga sukcesy na polu artystycznym i naukowym. Działa tu zespół wokalno-teatralny „GEST”, który kilkakrotnie uświetnił swoimi występami uroczystości na terenie gminy i powiatu. W 2019r. wystawił widowisko pt.”Wesele w Bronowicach”, które cieszyło się sporym uznaniem publiczności. Ostatnio dużym sukcesem szkoły było uzyskanie przez uczennicę klasy VIII Magdalenę Janeczek tytułu laureata konkursu historycznego, organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Magda od dwóch lat uczestniczyła w konkursie, docierając w poprzednim roku do etapu rejonowego. W bieżącym roku tematem przewodnim konkursu był okres „ Między wojnami. Polska i świat w latach 1914-1945”. Gratulujemy Magdzie sukcesu i jesteśmy pełni uznania dla jej ciężkiej i wytrwałej pracy. Uczennicę do konkursu przygotowała pani mgr Bożena Rajska.
Pisząc o osiągnięciach szkoły, należy również wspomnieć o sukcesie Patryka Szwarnowieckiego, który w ubiegłym roku szkolnym otrzymał tytuł finalisty w konkursie matematycznym, organizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Patryka do konkursu przygotowywała pani mgr Agnieszka Harchut.
Wielkanoc to czas otuchy. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka
Aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość. By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością i optymizmem patrzeć w przyszłość.
Wesołego Alleluja
AKADEMIA WIELKANOCNA
13 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu świętu dla chrześcijan, jakim jest WIELKANOC. Występujący na scenie uczniowie, przygotowani przez panie: Alicję Cichoń i Barbarę Moskalczyk, przedstawili refleksyjny montaż słowno-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną, wprowadzając wszystkich zgromadzonych w Triduum Paschalne i czas Świąt Wielkanocnych. Wspólne rozważanie tajemnicy Wielkiej Nocy oraz końcowe serdeczne życzenia złożone przez księdza seniora Eugeniusza Haburę i pana dyrektora pozwoliły całej społeczności szkolnej poczuć niezwykłą atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielkanocny kiermasz charytatywny
W Niedzielę Palmową przy kościele parafialnym odbył się kolejny kiermasz zorganizowany przez nasze Szkolne Koło Caritas. Tym razem oprócz pysznych ciast i ciasteczek można było kupić różne ozdoby wielkanocne. Cieszymy się, że nasze akcje są ciepło przyjmowane przez mieszkańców naszej miejscowości i razem możemy pomagać potrzebującym. Chcemy tutaj serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w kiermasz tj. naszym drogim mamom, babciom: Mateusza z klasy V, Zosi K., Julii, Wojtka, Kuby z klasy VII, Przemka i Oliwii z klasy VIII, które upiekły ciasta. Szczególnie dziękujemy Pani Agacie S. za wykonanie również pięknych ozdób.
SKC przy SP Zdziarzec
”Nosisz mózg, czy używasz”
”Nosisz mózg, czy używasz” to temat prezentacji podsumowującej działania w ramach projektu: „Tydzień Mózgu” w trakcie którego, uczniowie utrwalili poznane informacje o trenowaniu pamięci i koncentracji uwagi. Jeżeli jesteś posiadaczem/posiadaczką mózgu, który z Tobą współpracuje, to dostarczasz mu glukozy, tlenu, snu, ruchu, aktywności umysłowej, a on w zamian wspiera cię i osiągasz super możliwości. Na holu naszej szkoły odbyła się prezentacja, w trakcie której uczniowie z klasy 7 odgrywali rolę ekspertów w swojej dziedzinie i mieli za zadanie dzielić się wiedzą na tematy związane z fenomen ludzkiego mózgu. Uczennica Zosia wystąpiła w roli nauczyciela i przedstawiła informacje o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Natomiast przyszła pani dietetyk kolejna Zosia pokazała i omówiła te produkty, które potrzebuje mózg aby prawidłowo działał na najwyższych obrotach. Kucharka Amelka wykazała się nie lada kreatywnością wykorzystując produkty przedstawione przez dietetyka i skomponowała dietę geniusza. W skład takiego menu wchodzi: jajko z awokado, kanapka z ciemnego pieczywa z szynką papryką mazzarellą, ciasteczko owsiane z bakaliami, jabłko, sałatka z łososiem, oliwą, brokułem z nasionami i oczywiście woda do picia lub herbatka zielona. Wuefista Wojtuś pokazał najlepsze ćwiczenie na pobudzenie mózgu, czyli jak należy żonglować. O 5 minut śmiechu zadbali uczniowie podczas prezentacji śmiesznych slajdów, aby wprowadzić do organizmu endorfiny – hormony szczęścia poprawiające pracę mózgu. Podczas tego wyjątkowego spotkania całej społeczności szkolnej zorganizowano mnóstwo aktywności aby mózg się nie nudził, pytania nagradzano oczywiście orzechami, które wpływają na wzrost liczby szarych komórek. A wszystko to pod kierunkiem naszej pani z biologii, pasjonatki ziół i zdrowego stylu życia Krystyny Kawa.
Wycieczka do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie
14 marca 2022r. uczniowie klas 0-IV wraz ze swoimi wychowawcami: Alicją Cichoń, Bożeną Kujda, Ewą Lubera, Agnieszką Harchut byli na wycieczce w Fabryce Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Pod opieką pani przewodnik dzieci zapoznały się z historia powstania muzeum, zwiedziły pięknie udekorowane choinki odzwierciedlające style obowiązujące w różnych krajach styl staropolski, norweski, amerykański, wiktoriański, francuski. Dzieci podziwiały wiele oryginalnych i niepowtarzalnych ozdób choinkowych. Przechodząc przez kolejne działy fabryki uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze sposobem wykonywania bombek choinkowych oraz ich ozdabiania. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Każdy uczestnik miał możliwość zakupienia wymarzonych ozdób w wybranym przez siebie kształcie i kolorze. Na pamiątkę pobytu w fabryce i muzeum dzieci otrzymały własnoręcznie wykonaną bombkę ze swoim imieniem.
INFORMACJA
W dniu 07.03.2022r. (poniedziałek) od godz. 15.00 – 17.00 odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów klas I-VIII – (spotkania indywidualne z wychowawcami klas).
INFORMACJA O ZAPISACH NA ROK SZKOLNY 2022/2023
Oddział przedszkolny
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zdziarcu informuje, że w dniach od 28.02 do 02.03 2022r. prowadzone będą zapisy dzieci urodzonych w 2016, 2017 i 2018 roku do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Zdziarcu.
Zapisy dziecka do oddziału przedszkolnego dokonują osobiście rodzice w sekretariacie dyrektora szkoły od poniedziałku do środy w godz. od 8.00 do 14.30.
Klasa I
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zdziarcu informuje, że w dniach od 28.02 do 02.03 2022r. prowadzone będą zapisy dzieci urodzonych w 2015r. do klasy I Szkoły Podstawowej w Zdziarcu.
Do klasy I można zapisać również dziecko urodzone w 2016r. pod warunkiem, że odbyło roczne przygotowanie przedszkolne w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej.
Zapisy dziecka do I klasy dokonują osobiście rodzice w sekretariacie dyrektora szkoły od poniedziałku do środy w godz. od 8.00 do 14.30.
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Uczennica klasy VIII Magdalena Janeczek zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu historycznego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
GRATULACJE !!!
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Uczennica klasy VIII Magdalena Janeczek została zakwalifikowana do II etapu konkursu z historii. 27.01.2022r. uczennica uczestniczyła w etapie rejonowym tegoż konkursu. Czekamy na ogłoszenie wyników. Konkurs organizowany jest pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Magdę do konkursu z historii przygotowywała Pani mgr Bożena Rajska
Szanowni Rodzice
Konsultacje indywidualne z wychowawcami klas odbędą się po feriach zimowych na początku miesiąca marca.
Nauka zdalna dla klas V – VIII do ferii zimowych
Od 27 stycznia 2022r. do 13 lutego 2022r. uczniowie klas V-VIII przechodzą na naukę zdalną. Uczniowie z klas I-IV i dzieci z oddziału przedszkolnego kontynuują naukę w trybie stacjonarnym.
Od 14.02.2022r. do 27.02.2022r. będą trwać ferie zimowe.
Dyrektor szkoły
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy w szkole będzie odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Dyrektor szkoły
Ferie 2022 – terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2021/2022
Dobrych Świąt i Do Siego Roku 2022
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem przepełnionym radością, ciepłem i rodzinną atmosferą, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia życzą:
Dyrektor i Pracownicy Szkoły
KIERMASZ CHARYTATYWNY
W niedzielę 19 grudnia, przy naszym kościele parafialnym, odbył się charytatywny kiermasz ciast i ciasteczek. Inicjatorem kiermaszu było Szkolne Koło Caritas. Nasza akcja nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie wielu ofiarnych osób, którym chcemy tutaj serdecznie podziękować. Niech szczere wyrazy wdzięczności przyjmą mamy naszych uczniów: Lenki i Filipa z klasy III, Wojtka , Zosi K., Kuby z klasy VII, Mileny i Amelii, Przemka, Julii, Oliwii z klasy VIII, jak i mama naszych byłych uczennic – Pani Izabela.
Wierzymy, że dobro niesione innym wróci do nas z podwójną siłą.
Życzymy wszystkim błogosławionych Świąt i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
SKC przy SP Zdziarzec
Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku…
17 grudnia 2021 roku w Szkole Podstawowej w Zdziarcu celebrowaliśmy po raz kolejny Wigilię Szkolną. Choć rok nietypowy, choć czas też nie taki jak zawsze, jednak tradycja została tradycją. A wszystko dokonało się dzięki nauczycielom: Barbarze Moskalczyk, Alicji Cichoń, Ewie Lubera, Januszowi Grzybowi, którzy wraz z uczniami przygotowali bożonarodzeniowy spektakl. Było wyglądanie pierwszej gwiazdki, czytanie Pisma Świętego, składanie sobie życzeń, przypomnienie tradycji stołu wigilijnego i jego obfitości, nie zabrakło stajenki, Świętej Rodziny, grona anielskiego i pastuszków, wreszcie nie zabrakło także wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, i grania na flecie. Było świątecznie, ciepło, radośnie tak jak w rodzinie, Szkolnej Rodzinie!
Nauczanie zdalne
Szanowni Rodzice !
Zgodnie z rozporządzeniem MEiN z dnia 13 grudnia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( Dz.U. poz. 2301) informuję, iż:
1. W dniach 20, 21, 22 grudnia 2021r oraz 3, 4, 5 i 7 stycznia 2022r. Klasy I – VIII będą realizowały nauczanie zdalne. Powyższa informacja nie dotyczy wychowanków oddziału przedszkolnego. Oddział przedszkolny będzie funkcjonował bez zmian.
2. Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.
3. Przerwa świąteczna nie ulega zmianie i trwa od dnia 23 do 31 grudnia 2021r.
Dyrektor szkoły
Szanowni Rodzice !
Zapraszamy serdecznie wszystkich Rodziców uczniów klas I – VIII na indywidualne konsultacje z wychowawcami klas, które odbędą się 23 listopada 2021r. (najbliższy wtorek) w godz. 15.00 – 17.00.
Dyrektor szkoły
Wycieczka do Łańcuta i Markowej
18 listopada 2021r. uczniowie z klas VI – VIII wzięli udział w wycieczce autokarowej do kompleksu pałacowo – ogrodowego w Łańcucie – jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII i Muzeum Polaków Ratujących Żydów w okresie II wojny światowej w Markowej.W pałacu młodzież podziwiała: Salon Narożny, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Salę Balową, Apartament Paradny, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami; przestronnością i bogactwem zdobień. Uczniowie obejrzeli portrety mieszkańców pałacu. Następnie, zachwycając się malowniczym parkiem w stylu angielskim wycieczkowicze udali się do Wozowni , gdzie podziwiali kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych. Ściana Hali ozdobiona jest kolekcją trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu.
W Muzeum w Markowej, przewodnik w ciekawy sposób przybliżył nam sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, opowiedział o mieszkańcach wsi, którzy ukrywali skazaną na zagładę ludność żydowską oraz przedstawił tragiczną historię rodziny Ulmów. Józef i Wiktoria oraz sześcioro ich dzieci zostali zabici 24 marca 1944r. przez niemiecką żandarmerię dowodzoną przez Eilerta Diekena. Zamordowani zostali również Żydzi, którzy ukrywali się w domu Ulmów. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć pamiątki po bohaterskiej rodzinie np: fotografie wykonane przez Józefa, książki i przedmioty codziennego użytku. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali pomnik ofiar Holokaustu, tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu oraz Ścianę Pamięci, gdzie umieszczono nazwiska mieszkańców naszego regionu, którzy ratowali wyznawców judaizmu. Dla młodzieży była to niezwykle cenna lekcja historii.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości…”
Józef Piłsudski
Sprawdź swoją wiedzę w specjalnie przygotowanym quizie:
https://learningapps.org/view14915474
Narodowe Święto Niepodległości, to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej. W tym roku obchodzimy 103 Rocznice Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na kartach historii naszej Ojczyzny zapisany jest smutny czas, gdy na ponad sto lat utraciła ona swoją wolność. Zaborcy-trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli oni narzucić Polakom swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole w ojczystym języku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się, ponieważ suwerenne państwo było zawsze dla Polaków wartością najwyższą. Po 123 latach zaborów marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska pod przywództwem Józefa Piłsudskiego odzyskała niepodległość.
PM
Żywa lekcja historii-zwiedzanie wystawy „Niedokończone msze wołyńskie”
28.10.2021r uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej Zdziarcu zwiedzili wystawę „Niedokończone msze wołyńskie” (martyrologia duchowieństwa wołyńskiego). Wystawę zorganizowano w budynku starej Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim, w ramach obchodów 78 rocznicy banderowskiego ludobójstwa na Polakach. Zwiedzanie wystawy poprzedziła prelekcja nauczycielki historii pani mgr Bożeny Rajskiej, która ukazała krótki rys historyczny „akcji antypolskiej” na Wołyniu. Jej sprawcami były: organizacja ukraińskich nacjonalistów, UPA oraz ludność ukraińska. Szczególne nasilenie zbrodni na Polakach miało miejsce w lipcu 1943r.
11 i 12 lipca 1943r. Ukraińcy dokonali skoordynowanych akcji na 150 miejscowości, dokonując zbrodni oszałamiających i przerażających. Oprawcy dopadali Polaków, rozrąbywali siekierami, dźgali widłami i nożami. Historycy oceniają, ze nacjonaliści z UPA na Wołyniu iw Galicji Wschodniej mogli zgładzić około 100.000 Polaków. Ta szokująca w swoim okrucieństwem akcja trwała od lutego 1943r. aż do całkowitego opanowania tych terenów przez Armie Czerwoną.
Zgromadzone na wystawie eksponaty, zdjęcia, opisy wywołały wśród uczniów duże zainteresowanie i przybliżyły tamte czasy lepiej niż niejeden podręcznik historii.
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY
Takie ciche, ciche święto,
Rozjarzone świeczkami,
Dzień, w którym serce pozdrawia,
Pamięta
Tych, co rozstali się z nami.
Święto rozsnute mgliście
Nad jesiennym, zadumanym światem,
Gdy żywi zmarłym dobrą myśl wyślą,
Zmiotą z grobu zeschłe liście,
Położą kwiatek.
Hanna Łochocka "Dzień zaduszny"
1 XI Kościół katolicki obchodzi uroczystość „Wszystkich Świętych”. W dniu tym wszyscy wierni udają się na cmentarz by odwiedzić zmarłych bliskich, rodzinę, przyjaciół i znajomych. Jest to dzień, w którym rodziny gromadzą się przy grobach, wspominają zmarłych. Symbolicznie zapala się znicze na grobach, które nie tylko wyrażają naszą pamięć, ale także są „płomykiem nadziei”, że Ci którzy odeszli już, cieszą się chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Żyjącym to święto przypomina, że wszystko jest chwilowe i wskazuje drogę, która ma zaprowadzić nas do świętości. Powinniśmy pamiętać też o szczególnej opiece, którą otaczają nas Święci w tym dniu. Dlatego pamiętajmy o naszych zmarłych i zapalmy symboliczny znicz oraz pomódlmy się za ich życie wieczne w niebie. Świętujmy słowami ks. Jana Twardowskiego:
Śpieszmy się
„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno
Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą”
„Szkołą Pamięta” – uczniowie chcą dbać o pamięć i groby
„Szkoła Pamięta” – to akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego regionu.
Uczniowie naszej szkoły nie zapominają, że na ich terenie znajdują się miejsca, które należy otoczyć opieką i pamięcią. 29 października br. uczniowie klasy piątej wraz z panią historyk mgr Alicją Cichoń udali się na cmentarz parafialny w Zdziarcu w celu uporządkowania grobu nieznanego żołnierza, oraz mogił poległych w obronie Ojczyzny.
Poprzez porządkowanie grobów, modlitwę oraz zapalenie zniczy kształtujemy postawy prospołeczne i uwrażliwiamy młodych ludzi na szacunek do zmarłych. Sprzątanie grobów przed dniem Wszystkich Świętych stało się naszą szkolną tradycją.
Akademia z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża
W dniu 18.10. odbyła się Akademia z okazji 43 rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża. W akademii wzięła udział cała społeczność szkolna.
Akademia miała bogatą oprawę artystyczną – zarówno pod względem treści jak i doboru pieśni (najbardziej ulubionych przez Ojca Świętego). Uczniowie w bardzo dojrzały sposób przedstawiali życiorys Jana Pawła II. Wszystko to było przeplatane homiliami, przemówieniami – Jana Pawła II. Całą akademię opracowała pani opiekun SU Barbara Moskalczyk.
Akademia była dobrą lekcją historii dla młodego pokolenia ale i próbą przekazania jego nauk sposobu postępowania, życia ewangelią. Papież Jan Paweł II jest wzorem do naśladowania dla współczesnego człowieka.
Oto garść faktów, wspomnień i ciekawostek dotyczących pamiętnego konklawe
Poetyckie proroctwo 120 lat przed konklawe
Wybór papieża z Polski był niezwykłym wydarzeniem w dziejach świata, ale, jak się okazało, zapowiedzianym w poetyckim proroctwie innego Polaka. Juliusz Słowacki napisał w 1848r.„Pośród niesnasek Pan Bóg uderza/W ogromny dzwon,/Dla słowiańskiego oto papieża/Otworzył tron (…)
Podział władzy z Maryją
15 sierpnia 1963 r. podczas uroczystości koronacji przez prymasa Wyszyńskiego figury Matki Bożej Ludźmierskiej miał miejsce znamienny – z perspektywy późniejszych wydarzeń – epizod. Kardynał Wojtyła uchwycił berło, jakie podczas procesji w pewnym momencie wypadło z ręki Madonny. – Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą – powiedział do bp. Wojtyły stojący obok jego kolega, ks. Franciszek Macharski.
Zdążył w ostatniej chwili
Kard. Wojtyła niemal „na styk” zdążył na konklawe, które wybrało go na papieża. 14 października metropolita krakowski wybrał po południu do rzymskiej kliniki Gemelli, by odwiedzić chorego przyjaciela, biskupa Deskura. Do Kaplicy Sykstyńskiej wszedł ostatni, a trzeba wiedzieć, że po zamknięciu wrót Kaplicy do środka nie wpuszcza się nikogo, nawet kardynałów.
Wsparcie Prymasa
Podczas konklawe, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński szepnął kardynałowi Wojtyle: “Jeśli wybiorą, proszę nie odmawiać…”. Kiedy drugiego (i ostatniego) dnia konklawe dyskusje wśród kardynałów coraz wyraźniej wskazywały na możliwość wyboru metropolity krakowskiego, dawny rzymski znajomy ks. Wojtyły a wówczas już kardynał, o. Maksymilian de Fuerstenberg, pochylił się nad nim cytując słowa z Ewangelii św. Jana: „Dominus adest et vocat te” (Pan jest i woła cię).
Kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Ostatnia notatka w prowadzonej przez metropolitę krakowskiego”Księdze czynności biskupich”, przesłanej później do Krakowa, brzmi: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”.
Akademia z okazji Dnia Nauczyciela
„Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci. Stara się zobaczyć ich duszę”
Dnia 13 października 2021r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pani Barbary Moskalczyk przygotowali montaż słowno – muzyczny pod hasłem: „Koncert dla Pani i Pana”. Podziękowali pedagogom za ich trud, serce oraz wkład w wychowanie i nauczanie. Były życzenia, dedykacje pięknie wygłoszone jak również wyśpiewane. Każdy pracownik szkoły otrzymał różę ufundowaną przez Samorząd Uczniowski.
WYCIECZKA KL. VI – VIII
DO MIEJSC PAMIĘCI
„Poznanie dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu przygotowuje uczniów do świadomego uczestnictwa nie tylko w życiu środowiska lokalnego, ale także w życiu kraju i Europy”
7.10.2021r. uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Zdziarcu udali się na wycieczkę szlakami miejsc pamięci narodowej, znajdujących się na terenie gminy Radomyśl Wielki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii Radomyśla Wielkiego, którą przedstawił nam nasz przewodnik pan dr Andrzej Przybyszewski. Zapoznaliśmy się z historią miasta, począwszy od XVI w po czasy współczesne. Pan przewodnik szczególną uwagę zwrócił na tragiczne losy miasteczka w czasie II wojny światowej, gdzie w lipcu 1942r. Niemcy rozstrzelali w masowych egzekucjach większość społeczności żydowskiej Radomyśla Wielkiego. Dzisiaj świadectwem tamtejszej zbrodni jest cmentarz żydowski, znajdujący się w pobliskim lesie. Odwiedziliśmy również cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej, założony przez Austriaków oraz mogiły żołnierzy polskich z czasów II wojny światowej. Następnie udaliśmy się do kościoła parafialnego p.w. Przemienienia Pańskiego z XVIII w. Idąc ulicami miasta zwróciliśmy uwagę na pamiątkową tablicę poświęconą porucznikowi AK i cichociemnemu Zbigniewowi Matuli ps. „Radomyśl”. Kolejnym celem naszej wycieczki było Zgórsko, najstarsza wieś w gminie Radomyśl Wielki, która kilka lat temu obchodziła 900 lat istnienia. Pan dr Andrzej Przybyszewski zapoznał nas z historią wsi oraz późnobarokowego kościoła pochodzącego z XVIII wieku, zbudowanego z fundacji Michała Ossolińskiego. Zapoznaliśmy się również z pamiątkowymi tablicami, poświęconymi: Ks St. Kaczmarczykowi, który za swoja działalność w AK został zamordowany w Oświęcimiu. Oraz Ludwikowi Lonczakowi, zamordowanemu przez NKWD i Józefowi Buremu, dowódcy AK. Przy tej okazji poznaliśmy historie działalności AK na terenie gminy Radomyśl Wielki. Następnie udaliśmy się pod pomniok poświęcony rabacji chłopskiej z 1846r. I tutaj usłyszeliśmy kilka słów o tych wstrząsających wydarzeniach, które rozegrały się na terenie Zgórska. Kolejnym celem nasze podróży było Podborze, gdzie Niemcy w 1943r. za pomoc udzieloną Żydom spalili kilka domów. O tych tragicznych dniach informuje nas pamiątkowa tablica. Wycieczkę zakończyliśmy w pizzerii Olimpus w Radomyślu Wielkim. W imieniu młodzieży i Grona Pedagogicznego pragniemy podziękować panu dr Andrzejowi Przybyszewskiemu za niezwykle ciekawą i sugestywną lekcje historii.
Bożena Rajska
Dzień Chłopaka w naszej szkole
Dnia 30.09.2021r w naszej szkole jak co roku świętowaliśmy Dzień Chłopca. Klasa III wraz ze swoją wychowawczynią panią Ewą Lubera przygotowała na ten dzień niecodzienne przedstawienie pt. „Kopciuszek”.
Życzymy wszystkim tym małym i tym większym chłopakom dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w tym trudnym roku szkolnym.
Spotkanie z policjantem
W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku, 23 września uczniowie szkoły uczestniczyli w spotkaniu z paniami policjantkami. Panie omówiły zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreśliły, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Zwróciły także uwagę na wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznajomych, uważanie na to, czym nas ktoś częstuje. Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
PM
W dniu 28.09.2021r. (wtorek) o godzinie 16.00 odbędzie się w szkole zebranie Rodziców
Wszystkich Rodziców serdecznie zapraszamy.
Wycieczka do Gdańska
Trzeci dzień pobytu w Gdańsku
W drodze do Gdyni
Kamienna Góra w Gdyni
Już wracamy
Drugi dzień pobytu w Gdańsku:
Płyniemy do Helu
Przed nami Sopot
Płyniemy dalej w kierunku Helu
Pobyt w Helu
Wypływamy w kierunku Sopotu i Gdańska
Wieczorny relaks
Jutro ostatni dzień pobytu i powrót do domu.
Wyjeżdżamy
Na stacji PKP w Dębicy
Nadjeżdża Pendolino
Już jedziemy
Przejeżdżamy przez stolicę
Już w Gdańsku
Restauracja Panorama – jak tam się dostać na samą górę ?
Na szczęście są windy
Już w restauracji – ale widoki !
Idziemy na spotkanie z przewodnikiem
Zwiedzamy Gdańsk
Na kolacji
W hotelu – trochę zmeczeni dzielimy się wrażeniami z minionego dnia
A co jutro ? Zobaczymy…. relacja wieczorem, ponieważ wypływamy w morze.
Szczepienia uczniów od 12. roku życia – materiały informacyjne
Materiały dotyczące szczepień opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji
Pakiet o charakterze edukacyjnym zawiera:
film edukacyjny – uczniowie klas IV-VIII
https://www.youtube.com/watch?v=G7FHQgzgMH8
materiały edukacyjne – przygotowane przez specjalistów (profesorów wirusologii i epidemiologii) aktualne informacje na temat roli szczepień w zapobieganiu epidemii. Materiały te odnoszą się do najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 (materiał w załączniku).
szczepieniaprofilaktykachorobazakaznychmaterialyedukacyjne-1
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/22 odbędzie się 1 września 2021r. O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta, następnie udamy się do budynku szkoły na spotkanie z wychowawcami klas.
Dyrektor szkoły
Odbiór zaświadczeń z egzaminu ósmoklasisty
Drodzy Uczniowie,
wydawanie zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, odbędzie się w dniu 09 lipca 2021r. (piątek) o godzinie 9.00 w szkole.
Egzamin ósmoklasisty
2 lipca 2021r. będą udostępnione wyniki egzaminu ósmoklasisty.
Zdający będą mogli zobaczyć wyniki w systemie ZIU (https://wyniki.edu.pl) od godziny 10.00
Wakacje, wakace
Na czas wakacyjnego wypoczynku życzę wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom radości i rozmodlenia ducha. Trzeba zasłuchać się w barwne głosy ptaków, szmer strumyka, dostrzec urodę falujących traw, ukwieconych łąk. Niech to inspiruje nas do poszukiwania i tworzenia piękna i dobra.
Dyrektor szkoły
Ostatni dzwonek
W piątek 25 czerwca 2021 roku w naszej szkole odbyło uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klasy VIII. Na uroczystość przybyli uczniowie grupy przedszkolnej oraz starszych klas, rodzice absolwentów i wszyscy pracownicy szkoły. Ósmoklasiści odebrali świadectwa ukończenia szkoły, nagrody książkowe i rzeczowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz inne osiągnięcia. Młodzież pożegnała się ze szkołą, kolegami i nauczycielami wzruszającym przedstawieniem. Tego dnia również podziękowaliśmy za pracę nauczycielom – ks. Eugeniuszowi Haburze oraz p. Wioletcie Wydro, którzy zakończyli nauczanie w murach naszej szkoły. Te niezapomniane chwile uświetniły również przemówienia Pana Dyrektora oraz część muzyczna w jego wykonaniu. Na zakończenie uroczystego apelu każdy uczeń odebrał świadectwo i mógł z uśmiechem rozpocząć upragnione wakacje.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji ostatniego dnia szkoły.
Tegoroczne zakończenie roku szkolnego było bardzo wzruszające zarówno dla osób rozpoczynających nową drogę edukacyjną, jak i dla całej naszej społeczności.
Życzymy wszystkim uczniom oraz absolwentom dalszych sukcesów edukacyjnych, a w wakacje tylko słonecznych dni.
W.Wydro
Zakończenie roku szkolnego 2020/20201 odbędzie się w piątek 25 czerwca
Godz. 8.00 – Msza święta w kościele
Godz. 8.45 – Uroczystość zakończenia roku szkolnego w szkole
Bezpieczne wakacje
18 czerwca 2021 roku gościliśmy w naszej szkole Funkcjonariuszy Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji. Pani policjantka ostrzegała przed zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas wakacji. Przypomniała, jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz spędzać czas wolny na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Zwróciła także uwagę na wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznajomych, uważanie na to, czym nas ktoś częstuje. Następnie uczniowie klas IV – VI udali się na plac szkolny, gdzie brali udział w części praktycznej egzaminu na kartę rowerową. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy uzyskania dokumentu, który uprawnia dzieci do kierowania rowerem. Funkcjonariuszom dziękujemy za przybycie i sprawdzenie znajomości zasad ruchu drogowego. 
Niezwykła lekcja astronomii
10 czerwca 2021 r. w naszej szkole uczestniczyliśmy w obserwacji częściowego zaćmienia Słońca, którą zorganizował pan Janusz Grzyb. Wraz z uczniami klasy VII mieliśmy możliwość podziwiania zaćmienia przez teleskopy oraz specjalne soczewki. Zaczęliśmy od przygotowania teleskopów, w międzyczasie oglądaliśmy Słońce przez szkiełka. W południe czekaliśmy na moment, w którym Księżyc zasłoni tylko niewielki kawałek Słońca. Niestety, w naszym województwie zaćmienie było najmniej widoczne w Polsce i obejmowało tylko 5% tarczy słonecznej.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy, obserwując to niezwykłe zjawisko.
Julia Krzysztofik klasa VI
„ Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro.”
Jan Paweł II
18 maja 1920 roku jest niezwykle ważną datą dla każdego Polaka. Tego dnia w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Z tej okazji spotkaliśmy się na korytarzu szkolnym, aby wspólnie zaśpiewać ukochaną ,,Barkę” Jana Pawła II oraz przypomnieć sobie przesłania, które kierował do nas nasz rodak. Nietypową, bo krótką i zachowaniem reżimu sanitarnego akademię rozpoczął przywitaniem Pan Dyrektor. Następnie obejrzeliśmy krótką ekranizację o Janie Pawle II. Najwięcej radości sprawiło nam jednak odśpiewanie ukochanych pieśni Karola Wojtyły. Każdemu dobrze znana melodia pieśni religijnej ,,Abba Ojcze” rozbrzmiała w murach naszej szkoły. Na zakończenie naszego spotkania ks. E. Habura podzielił się z nami swoimi refleksjami po osobistym spotkaniu z Karolem Wojtyłą. Po tym wyjątkowym apelu powróciliśmy do lekcji. Serdecznie dziękujemy Paniom, które przyczyniły się do powstania i uświetnienia naszego krótkiego spotkania. Niech słowa Jana Pawła II towarzyszą nam w życiu i będą naszym drogowskazem.
Wioletta Wydro
HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
Język polski – 25 maja 2021r. (wtorek) godz. 9.00
Matematyka – 26 maja 2021r. (środa) godz. 9.00
Język angielski – 27 maja 2021r. (czwartek) godz.9.00
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.
Od 17 do 21 maja 2021r. (poniedziałek – piątek) uczniowie klas IV-VIII wracają do szkół w systemie hybrydowym. Oddział przedszkolny i uczniowie klas II-III kontynuują naukę w szkole. Organizacja systemu hybrydowego przedstawia się następująco:
Poniedziałek – 17.05.
Kl. IV – nauczanie zdalne
Kl. V-VIII – nauczanie stacjonarne
Wtorek – 18.05.
Kl. V – nauczanie zdalne
Kl. IV i VI-VIII – nauczanie stacjonarne
Środa – 19.05.
Kl. VI – nauczanie zdalne
Kl. IV-V i VII-VIII – nauczanie stacjonarne
Czwartek – 20.05.
Kl. VII – nauczanie zdalne
Kl. IV,V,VI,VIII – nauczanie stacjonarne
Zbliża się Majówka i ważne święta
2 Maja, 3 Maja
więc nie zapomnijmy wywiesić flagi
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004r. Data nie została wybrana przypadkowo. W PRL w tym dniu zdejmowano pośpiesznie flagi państwowe po Święcie Pracy 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze PRL Święta Konstytucji 3 Maja. Za „biało-czerwoną” wywieszoną 3 maja można było dostać mandat od milicjanta.
2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych precyzuje właściwe kolory, które są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Wynika z nich, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to karmazyn, czyli ciemna czerwień.
230 lat temu, 3 maja 1791r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.
Piotr Masłyk
Inna niż zwykle lekcja historii
30 kwietnia 2021r. w naszej szkole uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tak ważny dzień jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkolnej społeczności. W tym roku staraliśmy się zrozumieć rolę Ojczyzny i jej historii w życiu młodego Polaka. Spotkanie rozpoczęliśmy od przemówienia Pana Dyrektora, następnie z ogromną uwagą wysłuchaliśmy krótkiego wykładu Pani Alicji Cichoń, dotyczącego patriotów związanych z Konstytucją 3 Maja. Zapoznaliśmy się z obrazem Jana Matejki, który przedstawia ten ważny dla Polski moment. Następnie z zapartym tchem skupiliśmy uwagę na filmie, przestawiającym trudne i pełne glorii dzieje Polski. Uroczystość zakończyliśmy odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego” oraz pieśni patriotycznych. Nasze spotkanie uświetniła niespodzianka uczennic klasy 6, które przygotowały dla młodszych uczniów nagranie. Z podziwem wsłuchiwaliśmy się w melodię pieśni “Witaj, majowa jutrzenko”, którą uczennice zagrały na fletach. Na zakończenie apelu mogliśmy wziąć udział w patriotycznym quizie, który wypadł na doskonale!
Uroczyste stroje, kotyliony na piersiach, obecność barw narodowych uświadomiły nam powagę zbliżających się świąt.
Wioletta Wydro
Szanowni Rodzice !
Od poniedziałku, 26 kwietnia 2021r. uczniowie klas II-III wracają do nauki stacjonarnej.
Organizacja pracy Szkoły będzie wyglądała następująco:
Oddział przedszkolny pracuje w dotychczasowym systemie.
Klasy II-III przychodzą do szkoły zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
Klasy IV – VIII w dalszym ciągu uczą się w systemie zdalnym, w/g dotychczasowego planu lekcji w aplikacji Google Meet.
Świetlica szkolna będzie dostępna dla uczniów klas II-III w dotychczasowych godzinach.
Piotr Masłyk
Od 19 kwietnia 2021r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność oddziału przedszkolnego w szkole.
Wyniki konkursu fotograficznego ,,Ślady wiosny”
Po długich i intensywnych obradach komisja wiosennego konkursu fotograficznego wyłoniła zwycięzców. Prace ocenianie były pod kątem: pomysłowości, twórczego tytułu oraz nieszablonowego ujęcia śladów nadchodzącej wiosny.
Decyzją jury:
I miejsce – fotografia ,,Śladem wiosny” autorstwa Zofii Siembab,
II miejsce – fotografia ,,Wiosenne pogaduszki” autorstwa Martyny Chłopek,
III miejsce – fotografia ,,Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty…” autorstwa Julii Krzysztofik.
Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom za udział w konkursie. Każda z przesłanych prac była wyjątkowa i przedstawiała naturę w jej niezwykłości. Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym życzymy szczęścia w kolejnych konkursach. Laureatów zapraszamy po odbiór nagród.
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia do 18 kwietnia 2021r. zostały przedłużone obowiązujące obostrzenia, w tym nauczanie zdalne dla uczniów kl. I – III.
Wielkanoc to czas otuchy. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka
Aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość. By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu obecnych trudności i pozwoli z ufnością i optymizmem patrzeć w przyszłość.
Wesołego Alleluja
Informuję, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego od 01 do 06 kwietnia br. w szkole będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna.
Szanowni Rodzice
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii od 29 marca do 11 kwietnia ograniczone będzie stacjonarne funkcjonowanie oddziału przedszkolnego w szkole.
Szkoły mogą sprawować opiekę tylko nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Ważne!
Przedłużono możliwość wnioskowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres zamknięcia szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych. O dodatkowy zasiłek mogą starać się rodzice dzieci do 8 roku życia.
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
W związku z rozporządzeniem MEiN z dnia 18 marca 2021r, informuję, iż z dniem 22 marca 2021r. do 11 kwietnia 2021r. organizacja pracy szkoły przedstawia się następująco:
1.Zawieszone zostają zajęcia w formie stacjonarnej i wprowadza się tryb nauki zdalnej w klasach II-III.
2.Dla klas IV-VIII to kontynuacja nauczania zdalnego.
3.Odział przedszkolny pracuje w stacjonarnym trybie nauki w szkole.
4.Konsultacje dla uczniów kl. VIII będą odbywać się według ustalonego wcześniej harmonogramu.
Dyrektor szkoły
Komunikat dotyczący próbnego egzaminu ósmoklasisty
Terminy przeprowadzenia egzaminu:
-
język polski: 17 marca (środa, godz. 9:00)
-
matematyka: 18 marca (czwartek, godz. 9:00)
-
język angielski:19 marca (piątek, godz. 9:00)
Uczniowie klasy ósmej przychodzą do szkoły na godz. 8.40
Konsultacje dla uczniów kl. VIII z języka angielskiego będą odbywać się w poniedziałki w godz. 9.45 – 10.30
Konsultacje dla uczniów kl. VIII z matematyki będą odbywać się w poniedziałki w godz. 10.40 – 12.30
Konsultacje dla uczniów kl. VIII z języka polskiego będą odbywać się w czwartki w godz. 8.00 – 9.35
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Uczeń klasy VIII Patryk Szwarnowiecki zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu matematycznego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Wojewódzki konkurs matematyczny będzie przeprowadzony 17.03. Trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!
Patryka do konkursu matematycznego przygotowywała Pani mgr Agnieszka Harchut.
Uczennica klasy VII Magdalena Janeczek uczestniczyła w etapie rejonowym konkursu z historii. Czekamy na ogłoszonie wyników.
Magdę do konkursu z historii przygotowywała Pani mgr Bożena Rajska.
SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY
„Ślady wiosny”
Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń Szkoły Podstawowej w Zdziarcu, który spełni wymogi Regulaminu.
Regulamin konkursu
Konkurs fotograficzny – plakat
INFORMACJA O ZAPISACH DO KLASY I NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zdziarcu ogłasza II termin zapisów dzieci do klasy I Szkoły Podstawowej w Zdziarcu.
W I terminie zostało zapisanych 6 dzieci. Brakuje 2 dzieci do utworzenia klasy. Aby powstała klasa I musi być zapisanych minimum 8 dzieci. Do klasy I prowadzone się zapisy dzieci urodzonych w 2014r. Można zapisać również dziecko urodzone w 2015r. pod warunkiem, że odbyło roczne przygotowanie przedszkolne w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej.
Zapisy dziecka do I klasy dokonują osobiście rodzice w sekretariacie dyrektora szkoły od 01.03 – 02.03.2021r,w godz. od 8.00 do 14.30.
INFORMACJA O ZAPISACH NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Oddział przedszkolny
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zdziarcu informuje, że w dniach od 22 do 24 lutego 2021r. prowadzone będą zapisy dzieci urodzonych w 2015, 2016 i 2017 roku do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Zdziarcu.
Zapisy dziecka do oddziału przedszkolnego dokonują osobiście rodzice w sekretariacie dyrektora szkoły od poniedziałku do środy w godz. od 8.00 do 14.30.
Klasa I
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zdziarcu informuje, że w dniach od 22 do 24 lutego 2021r. prowadzone będą zapisy dzieci urodzonych w 2014r. do klasy I Szkoły Podstawowej w Zdziarcu.
Do klasy I można zapisać również dziecko urodzone w 2015r. pod warunkiem, że odbyło roczne przygotowanie przedszkolne w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej.
Zapisy dziecka do I klasy dokonują osobiście rodzice w sekretariacie dyrektora szkoły od poniedziałku do środy w godz. od 8.00 do 14.30.
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021 już się rozpoczął i potrwa przez cały luty!
Lipa rośnie w Dulczy Wielkiej i reprezentuje Polskę w konkursie na
EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2021
Wystarczy wejść na www.treeoftheyear.org i zagłosować na lipę św. Jana Nepomucena oraz inne konkurencyjne drzewo.
Zagłosuj na lipę św. Jana Nepomucena, namów innych, a oni niech namówią kolejne osoby.
Szanowni Rodzice !
Mając na uwadze szczególną sytuację spowodowaną epidemią koronawirusa i w związku z ograniczeniem funkcjonowania podmiotów systemu oświaty na podstawie:
-
Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 11.01.2017 r. poz. 59),
-
Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
wprowadzone zostają w Szkole Podstawowej w Zdziarcu zdalne konsultacje nauczycieli wychowawców z Rodzicami w związku z zakończeniem I semestru nauki.
Kontakty nauczycieli z Rodzicami będą odbywać się z wykorzystaniem następujących narzędzi:
-
telefonów komórkowych i stacjonarnych – za zgodą nauczyciela
-
komunikatorów takich jak Meet, Messenger – po uzgodnieniu
Obowiązuje termin w dniach od 02.02 – 05.02.2021r. od godz. 14.00-18.00, jednak konsultacje mogą odbywać się, o ile Rodzic zgłosi taką potrzebę i z ważnych przyczyn nie może uczestniczyć w wyznaczonym dniu i godzinie konsultacji w czasie odroczonym. Nauczyciel wyznaczy wówczas inny termin konsultacji.
Dyrektor szkoły
Sukcesy w konkursach kuratoryjnych
Nasi uczniowie mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych. W etapie rejonowym znalazło się 2 uczniów naszej szkoły.
Mowa o następujących konkursach:
-
Konkurs z matematyki
-
Konkurs z historii
Etapy rejonowe z poszczególnych konkursów będą przeprowadzane już od najbliższego tygodnia, dlatego trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!
Szanowni Rodzice !
Od poniedziałku, 18 stycznia 2021r. uczniowie klas II-III wracają do nauki stacjonarnej.
Organizacja pracy Szkoły będzie wyglądała następująco:
Oddział przedszkolny pracuje w dotychczasowym systemie.
Klasy II-III przychodzą do szkoły zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
Klasy IV – VIII w dalszym ciągu uczą się w systemie zdalnym, w/g dotychczasowego planu lekcji w aplikacji Google Meet.
Świetlica szkolna będzie dostępna dla uczniów klas II-III w dotychczasowych godzinach.
Piotr Masłyk
W ferie zimowe w godzinach 8.00-16.00 dzieci mogą wychodzić na dwór bez opieki osób dorosłych
Podczas ferii zimowych dzieci poniżej 16. roku życia będą mogły w godzinach 8.00-16.00 przebywać na świeżym powietrzu bez opieki osób dorosłych – poinformował minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w dniu 04.01.2021r. Minister dodał, że ta decyzja to efekt licznych wniosków ws. zmiany obostrzeń dotyczących poruszania się dzieci, które wpłynęły zarówno do ministerstwa zdrowia, jak i do KPRM. Zakaz wychodzenia z domu dzieci i młodzieży do 16. roku życia samych, w dni powszednie w godzinach 8.00-16.00, został wprowadzony pod koniec października i miał obowiązywać także w czasie ferii zimowych. Jednocześnie minister zdrowia zaapelował, by w czasie najbliższych dwóch tygodni, wszyscy przestrzegali zaleceń sanitarnych i zachowywali się, jakby mieli kwarantannę.
Dyrektor szkoły
FERIE ZIMOWE
W tym roku szkolnym 2020/2021, ze względu na panującą sytuację epidemiczna związaną z COVID-19 będą one odbywały się jednocześnie na terenie całej Polski w terminie od 4 do 17 stycznia 2021 r.
Rekomenduje się, aby w czasie zimowego wypoczynku uczniowie pozostali blisko swoich miejscowości zamieszkania, należy bowiem ograniczać zwiększoną mobilności w tym okresie, przez co zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Dla rodziców i opiekunów jest to czas wzmożonej uwagi skierowanej na warunki bezpieczeństwa tego wypoczynku. Należy pamiętać, że zima niesie ze sobą szczególne zagrożenia, którym sprzyjają zmienne warunki atmosferyczne.
Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami. Jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Odpocznijcie, nabierzcie sił i motywacji do dalszej nauki.
Konkurs: „Dyktando Zimowe”
Co można robić w domowym zaciszu podczas nadchodzących ferii? Proponuję udowodnić znajomość ortografii i oddać się rywalizacji o klocki, książki i inne nagrody! Do wspólnej zabawy pod nazwą Dyktando Zimowe zaprasza portal edukacyjny Dyktanda.pl.
Więcej informacji w zakładce – Dla Uczniów
Dyrektor szkoły
Dobrych Świąt i Do Siego Roku 2021
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem przepełnionym radością, ciepłem i rodzinną atmosferą, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia życzą:
Dyrektor i Pracownicy Szkoły
Szkolne Mikołajki
Dla Mikołaja nie ma rzeczy niemożliwych. Jak co roku pojawił się w murach naszej szkoły, aby porozmawiać z najmłodszymi dziećmi oraz wręczyć im prezenty. Święty został powitany przez dzieci okrzykami radości. Na samym początku spotkania gość przedstawił najmłodszym uczniom szkoły swoją historię i poprosił o wspólną modlitwę, następnie rozdał upragnione prezenty. Zachwyty maluchów nad prezentami nie miały końca. Niestety, czas odwiedzin Mikołaja minął szybko, przedszkolaki jednak zdążyły zrobić sobie wspólne, pamiątkowe fotografie!
WIRTUALNY KIERMASZ KSIĄŻKI
KOD SZKOŁY DO WIRTUALNEGO KIERMASZU P.MIE.ZDZIA.S
http://booksspk.pl//DEMO_KSIAZKI/oferta_k2020/index.html
https://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/
Istnieje możliwość oglądania fragmentów książek
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości…”
Józef Piłsudski
Narodowe Święto Niepodległości, to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej. W tym roku obchodzimy 102 Rocznice Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na kartach historii naszej Ojczyzny zapisany jest smutny czas, gdy na ponad sto lat utraciła ona swoją wolność. Zaborcy-trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli oni narzucić Polakom swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole w ojczystym języku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się, ponieważ suwerenne państwo było zawsze dla Polaków wartością najwyższą. Po 123 latach zaborów marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska pod przywództwem Józefa Piłsudskiego odzyskała niepodległość.
Sprawdź swoją wiedzę w specjalnie przygotowanym quizie:
https://learningapps.org/view14915474
Szanowni Rodzice !
W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Ministra Edukacji i Nauki informuję, że od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klasy II i III. Tym samym, do 29 listopada br. będą przedłużone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII.
Oddział przedszkolny będzie funkcjonował bez zmian.
Piotr Masłyk
Finał szkolnej akcji
“Pucha dla sierściucha”
„Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję – służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować.” /Św. Franciszek z Asyżu/
Dwutygodniowa akcja “Pucha dla sierściucha” organizowana przez Samorząd Uczniowski dobiegła końca. Kolejny raz szkolna społeczność otworzyła się na potrzeby innych. Akcja miała na celu wspomóc podopiecznych Fundacji “Zmieńmy Świat”. Efekt zbiórki przerósł najśmielsze oczekiwania – udało się zebrać ponad 50 kg karmy, kilka kocyków i misek. Dziękujemy Rodzicom, Uczniom, Pracownikom szkolnym oraz wszystkim, którzy wsparli akcję. Jesteśmy wdzięczni za każde dobre słowo, miły gest, uśmiech i chwilę refleksji nad historiami fundacyjnych kotów. Serdeczne podziękowania kierujemy dla osób, które wsparły zbiórkę darami – każda puszka, saszetka, worek karmy to duży dar dla Fundacji w tym trudnym okresie. Podczas przekazania złożonych darów radość i wdzięczność kotów oraz przedstawicieli Fundacji nie miała granic.
Dzień Wszystkich Świętych: Czas refleksji i zadumy
„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”
E. Daniszewska-„Zaduszki” -fragm.
Przed nami dni szczególne: uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. We Wszystkich Świętych wspomina się wszystkich zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. Sięgając do historii Wszystkich Świętych okazuje się, że pierwotnie uroczystość tę obchodzono w maju, który był miesiącem poświęconym zmarłym (wówczas wypadało starożytne święto Lemuraliów – ku czci złych duchów). W 731 roku Wszystkich Świętych zostało przeniesione przez papieża Grzegorza III z 13 maja na 1 listopada. Od tamtego czasu uroczystość zyskała również wymiar powszechny. Uważa się, że zmiana ta mogła być spowodowana względami praktycznymi (kłopoty z wyżywieniem chętnie przybywających do Rzymu w okresie wiosennym pielgrzymów) oraz ideologicznymi – 1 listopada zaczął konkurować z pogańskim świętem Halloween obchodzonym 31 października. Wszystkich Świętych sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych.
02.11.2020r – Dzień Zaduszny jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktyczno- wychowawczych
Szanowni Rodzice !
W związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów pana Mateusza Morawieckiego włączającą cały kraj w tzw. „strefę czerwoną” uczniowie klas IV – VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty 24 października i będą obowiązywały do niedzieli 8 listopada br. Zwracam uwagę, że młodzież do 16 lat nie będzie mogła bez opieki osoby dorosłej wychodzić z domu w godz. 8 -16.
Piotr Masłyk
W związku z powyższą decyzją rządową informuję, że organizacja pracy Szkoły Podstawowej w Zdziarcu będzie wyglądała następująco:
Oddział przedszkolny pracuje w dotychczasowym systemie.
Klasy II-III przychodzą do szkoły zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
Klasy IV – VIII uczą się w systemie zdalnym, w/g dotychczasowego planu lekcji w aplikacji Google Meet. Dostępne będą również inne komunikatory wskazane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów.
Świetlica szkolna będzie dostępna dla uczniów klas II-III w dotychczasowych godzinach.
Rodzice uczniów, którzy chcą mieć dostęp do dziennika elektronicznego, proszeni są o wysłanie do szkoły swojego adresu poczty elektronicznej. Adres szkoły:
spzdziarzec@wp.pl
Inne ważne informacje znajdują się w zakładce: Dla Rodziców
„Są daty, które Polakom wryły się w pamięć”
42 rocznica wyboru kard. Wojtyły na papieża
Metropolita krakowski 16 października 1978r. został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym papieżem od półtora wieku.
14 X DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej chciałbym złożyć wszystkim Nauczycielom serdeczne podziękowania za wychowawczy i dydaktyczny trud. Pragnę podziękować za oddanie dla uczniów, okazywane wsparcie oraz ogromne poświęcenie i wysiłek włożony w kształtowanie ich charakterów. Życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości z osiągnięć w pracy zawodowej, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności i powodzenia w życiu osobistym.
Piotr Masłyk – Dyrektor szkoły
Dni 12-13.10.2020r. są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
14.10 (Dzień Nauczyciela) – dzień wolny od zajęć
Od 10 października cały kraj staje się strefą żółtą. Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej w całej Polsce!
Strefy czerwone od 10 października:
Województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
Nowe zasady i obostrzenia:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow
W dniu 23.09.2020r. (środa) o godzinie 16.00 odbędzie się w szkole zebranie Rodziców
Wszystkich Rodziców serdecznie zapraszamy.
Zasady pierwszej pomocy – zobacz
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/21 odbędzie się 1 września 2020r. O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta, następnie udamy się do budynku szkoły na spotkanie z wychowawcami klas.
Odbiór zaświadczeń z egzaminu ósmoklasisty
Drodzy Uczniowie,
wydawanie zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, odbędzie się w dniu 31 lipca 2020r. (piątek) o godzinie 10.00 w szkole.
Wakacje, wakacje !
Na czas wakacyjnego wypoczynku życzę wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom radości i rozmodlenia ducha. Trzeba zasłuchać się w barwne głosy ptaków, szmer strumyka, dostrzec urodę falujących traw, ukwieconych łąk. Niech to inspiruje nas do poszukiwania i tworzenia piękna i dobra.
Dyrektor szkoły
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się w piątek 26 czerwca, według następującego porządku:
Godz. 8.30 – Spotkanie z wychowawcami uczniów klas I – IV.
Godz. 9.00 – Msza święta w kościele dla wszystkich uczniów szkoły.
Godz. 9.45 – Spotkanie z wychowawcami uczniów klas V – VIII.
Plan konsultacji dla klas IV – VII od 15.06.2020r.
PLAN KONSULTACJI – ZOBACZ
HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
Język polski – 16 czerwca 2020 r. (wtorek) godz. 9.00
Matematyka – 17 czerwca 2020 r. (środa) godz. 9.00
Język angielski – 18 czerwca 2020 r. (czwartek) godz.9.00
Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają i otrzymają zaświadczenia do 31 lipca 2020 roku.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.
PRZEBIEG EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
W każdym dniu egzaminu uczniowie przychodzą do szkoły o godz. 8.15, odświętnie ubrani.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników.
Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
Każdego dnia egzamin rozpoczyna się punktualnie o godz. 9.00. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie będą wpuszczani do sali egzaminacyjnej.
Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
Przewodniczący zespołu nadzorującego po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym: informuje zdających o zakończeniu pracy, wyznacza dodatkowy czas (5 minut) na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę odpowiedzi, poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów, poleca po upływie dodatkowego czasu zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.
Plan konsultacji dla klas IV – VIII od 08.06.2020r.
PLAN KONSULTACJI – zobacz
Informacja dla ósmoklasistów
Od 1 czerwca 2020 r. w wirtualnej przestrzeni – targi.mielec.pl – można oglądać filmy promujące szkoły ponadpodstawowe z powiatu mieleckiego. Młodzież szkół podstawowych w jednym miejscu (online) może zapoznać się z pełną ofertą edukacyjną oraz zasadami rekrutacji na kolejnym szczeblu nauki w roku szkolnym 2020/21.
Drodzy Rodzice uczniów klas I-III
W związku z uruchomieniem kolejnych etapów stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół informuję, iż od 25 maja br. przywracamy zajęcia dla uczniów klas I-III. Jednocześnie proszę Rodziców o przekazywanie wychowawcy istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka. Proszę przyprowadzać do szkoły dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych, nie posyłać, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Proszę pilnować, aby dzieci nie zabierały do szkoły niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
Dziękuję wszystkim za zrozumienie, życzę zdrowia i powrotu do normalności.
Serdecznie pozdrawiam
Dyrektor Szkoły
Dla ósmoklasistów – oferta Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim
Prezentacja szkoły – zobacz !
Oferta edukacyjna Zespół Szkół Radomyśl Wielki
229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
229 lat temu, 3 maja 1791r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.
PREZENTACJA-zobacz !
2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004r. Dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą.
Drodzy Uczniowie
Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w szkole. Od najbliższego poniedziałku będziemy w dalszym ciągu kontynuować kształcenie na odległość drogą elektroniczną z wykorzystaniem używanych dotychczas komunikatorów. W zakładce Dla Uczniów będą zamieszczone zadania z poszczególnych przedmiotów na kolejne dni nauki. Proszę pamiętać również o lekcjach z TVP na kanałach TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br.
Pozdrawiam Was serdecznie-Dyrektor Szkoły
Drodzy Uczniowie
Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w szkole. Od najbliższej środy będziemy w dalszym ciągu kontynuować kształcenie na odległość drogą elektroniczną z wykorzystaniem używanych dotychczas komunikatorów. W zakładce Dla Uczniów są zamieszczone zadania z poszczególnych przedmiotów na kolejne dni. Mam nadzieję, że już wkrótce się spotkamy w szkole.
Pozdrawiam Was serdecznie-Dyrektor Szkoły
PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW
DZIĘKUJEMY !!!
OKIEM PSYCHOLOGA
I. Koronawirus. Dlaczego tak się go boimy, co się dzieje w naszej głowie oraz jak się mniej niepokoić ?
II. Koronawirus. Dlaczego różnie reagujemy, jak okazywać wsparcie oraz co zrobić z domową nudą ?
Wielkanoc to czas otuchy. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.
Aby Święta Wielkanocne przyniosły radość
oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie
napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę
w pokonywaniu obecnych trudności i pozwoli z ufnością
i optymizmem patrzeć w przyszłość.
Wesołego Alleluja
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
Zgodnie z zapisami rozporządzeń MEN dotyczących czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, od 25 marca 2020r. nauka będzie obowiązkowo odbywać się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Od najbliższej środy będziemy realizować podstawę programową z każdego przedmiotu (do tej pory powtarzaliśmy i utrwalaliśmy zdobytą wcześniej przez uczniów wiedzę). W najbliższym czasie to jedyny sposób, aby uczniowie zdobyli wiadomości, umiejętności oraz oceny, które są podstawą do klasyfikowania i promowania. Będzie to oznaczać, że drogą elektroniczną z wykorzystaniem używanych dotychczas komunikatorów będzie realizowany nowy materiał nauczania, który będzie podlegać ocenie.
Zachęcam do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w Internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych zaproponowanych przez nauczycieli i udostępnionych na stronie szkoły.
Życzę wszystkim Rodzicom i Uczniom zdrowia, wytrwałości, pogody ducha i cierpliwości. Pozdrawiam Was bardzo serdecznie.
Dyrektor Szkoły
Informuję, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego od 9 do 14 kwietnia br. w szkole będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek 9 kwietnia i piątek 10 kwietnia br. szkoła nie będzie prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość.
Gratulacje dla Rodziców uczniów klasy I za wspaniałą współpracę z wychowawcą w kształceniu na odległość
Gratulacje dla Wojtka i wszystkich, którzy pomagali mu w wykonaniu pięknej palmy
Już 30 marca od godziny 8.00 ruszają pierwsze lekcje z TVP dla klas I – VIII. Plan lekcji w zakładce Dla Uczniów
W zakładce Dla Uczniów są zamieszczone zadania z poszczególnych przedmiotów dla wszystkich klas.
Gratulacje dla uczniów klasy VIII za aktywną pracę online
Zdalne lekcje – Lekcje z internetu
Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu
Klasa I Klasa II Klasa III Klasa IV Klasa V
Klasa VI Klasa VII Klasa VIII
TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej.
Pasma edukacyjne TVP
dyktanda.pl
Serwis umożliwia bezpłatną naukę ortografii. Aplikacja od razu wyświetla wynik z poprawności rozwiązanego dyktanda. Uczniowie którzy sie zarejestrują i rozwiązują dyktanda będąc zalogowanym mają dostęp do historii swoich wyników w danym dyktandzie.
Zachęcam wszystkich Uczniów do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych:
-
- Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Uczniowie znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
8-KLASISTO !
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów. Codziennie o 9:00 nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 – rozwiązania! Zapraszamy od 16.03 na http://www.cke.gov.pl #egzaminósmoklasisty #CKE #egzamin @CKE_PL
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
- informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami
- przykładowe arkusze egzaminacyjne, próbne arkusze egzaminacyjne, filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty
- dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE): np. link 1, link 2, link 3
- arkusze egzaminacyjne z 2019 r.