Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

Dnia 8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w  Zdziarcu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość ta przede wszystkim miała  przypomnieć o 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wzbudzić refleksje związane z latami niewoli. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn narodowy. Następnie nadszedł czas na wysęp „Wesele w Bronowicach” w wykonaniu grupy wokalno-teatralnej „Gest”. Część artystyczna zapoznała zgromadzonych z atmosferą poprzedzającą datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie najstarszych klas przedstawili kluczowe fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wyszukane stroje, różnorodne rekwizyty, pomysłowe dekoracje, profesjonalizm i doskonała gra aktorska wprowadziły wszystkich w nastój zadumy . Na scenie można było zobaczyć m. in. Chochoła oraz Jaśka, weselnych gości, naród tkwiący w marazmie i bohaterów gotowych oddać swoje życie za wolność. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego krakowiaka, jak przystało na prawdziwą uroczystość zaślubin. Chwile radości przerywały momenty smutku. To one pokazywały widzom, jak  dramatyczny był 123-letni okres dążenia do wolności pełen rozstań, łez, bólu i ofiar. Występ wzbudził w wielu oglądających wzruszenie. Gromkie brawa zostały skierowane w stronę aktorów oraz tych, którzy pracowali nad przygotowaniem tego widowiska. Na koniec apelu dyrektor szkoły i ks. E. Habura skierowali klika słów do zebranych. Przypomnieli o tym, że warto pamiętać o historii i tych, którzy polegli w imię ojczyzny. To ludziom i ich czynom zawdzięczamy wolność. Akademia z okazji uroczystości 11 listopada sprawiła, że cała społeczność szkoły zatrzymała się na moment i wspomniała poległych patriotów. Była to niezwykła lekcja historii i literatury.

Wioletta Wydro